Кафедра психології, політології та соціокультурних технологій є загальноуніверситетською кафедрою, що забезпечує викладання дисциплін психологічного, соціологічного, політологічного та культурологічного напрямів студентам усіх факультетів та спеціальностей СумДУ і водночас – випусковою, здійснюючи підготовку бакалаврів та магістрів.
- Освітньо-професійна програма "Менеджмент соціокультурної діяльності" (Профіль програми);
- Освітньо-професійна програма "Соціальна робота" (Профіль програми);
- Освітньо-професійна програма "Психологія" (Профіль програми)
- Освітньо-професійна програма "Організаційна психологія" (Профіль програми):
- Освітньо-професійна програма "Політичні технології та аналітика" (Профіль програми)
Підготовка бакалаврів, магістрів та аспірантів здійснюється на принципах дуальної освіти з розширеним блоком практико-орієнтованих дисциплін та перспективами успішного працевлаштування.
При кафедрі працює декілька центрів та лабораторій науково-аналітичного та соціального спрямування, які є базою практики для студентів, забезпечуючи високий рівень підготовки фахівців, набуття ними практичних навичок та можливість включення у проектну діяльність, що забезпечує можливість навчатись на прикладах кращих практик та історій успіху.
Завідувач кафедри - Костенко Андріана Миколаївна – доктор політичних наук, професор, в.о. завідувачки кафедри психології, політології та соціокультурних технологій, гарант освітньої програми «Політичні технології та аналітика», керівниця Центру соціальних досліджень, член правління ГО «Інтелект Сумщини».
Маючи потужний кадровий потенціал, кафедра є активною і успішною у проведенні наукових досліджень та реалізації проектів.
Такій успішності сприяє діяльність кількох Центрів наукового та соціального спрямування: Центру соціальних досліджень (кер. Костенко А.М.), Гендерного ресурсного центру та Центру підтримки сім’ї (кер. Савельєва Ю.М.), Центру досліджень регіональної безпеки (кер. Назаров М.С.), Психологічної служби (кер. Сахно П.І.). Значна частина проектів кафедри реалізується у співпраці з ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини».
У 2022 році викладачі кафедри завершили роботу над виконанням наукової теми другої половини дня «Ціннісні, соціокультурні, правові та гендерні основи формування політики протидії дискримінації та насильству в українському суспільстві» (керівник - доктор філософських наук, проф. Бойко О.П.). Тема супроводжується реалізацією кількох паралельних проектів і має суттєву прикладну складову. В рамках наукової теми підготовлена колективна монографія "Ціннісно-нормативні виміри антидискримінаційного моделювання в соціальних системах".
З 2022 року на кафедрі реалізується 2 наукові теми 2-ї половини дня:
- «Шляхи реалізації Цілей сталого розвитку ООН на рівні територіальних громад через інструменти та механізми громадянської освіти». Науковий керівник - докт. філос. н., проф. Лебідь А.Є.
- «Соціальні, психологічні, культурні феномени та технології транзитивного суспільства». Науковий керівник - докт. психол. н., доц. Улунова Г.Є.
Така тематика дозволяє об'єднати зусилля науковців та потенційний вихід на проекти за окремими аспектами досліджень. Крім того, це дає і широкі можливості залучення магістрантів та спірантів до виконання зазначеної тематики.
Кафедра активно працює над виконанням університетської тематики гуманітарного спрямування (Лебідь А.Є., Купенко О.В.) і у 2022 році забезпечує її реалізацію протягом в межах дослідження проблематики соціальної стійкості людини в територіальній громаді.
Щороку кафедра забезпечує виконання кількох масштабних наукових та освітніх проектів (в рамках діяльності Центру соціальних досліджень та Центру досліджень регіональної безпеки), маючи підтримку з боку низки міжнародних партнерів, серед яких Міжнародний Фонд Відродження, ООН-жінки, Центр інформації та документації НАТО, ОБСЄ, Посольство Естонії в Україні, Міжнародний центр оборони та безпеки (Естонія), Латвійський університет (кафедра політології), ALUNA Publishing House, Казахський педагогічний університет ім. Абая та інші.
Результатом проведених досліджень та наукових пошуків є не лише високі показники фінансування цього напряму діяльності (більше 1 млн. грн. щороку), а й високий рівень публікаційної активності викладачів та співробітників кафедри. Щороку оприлюднюється більше 100 публікації наукового характеру значна частина яких – у рейтингових виданнях у т.ч. тих, що індексуються БД Scopus та WoS.
Активна грантова діяльність дозволила кафедрі вийти на прийнятні показники академічної мобільності, налагодження контактів з науковцями провідних університетів Європи, спільні проекти та стажування викладачів. І цей напрям планується продовжити у наступні роки.
Традиційним для кафдри ППСТ є конкурс «Соціальний О.С.К.А.Р СумДУ». Започаткували конкурс у 2017 році. За мету ставилося закріплення традицій соціального розвитку, соціальної підтримки й толерантності. Також подія дає студентам спеціальності «Соціальна робота» розуміння змісту й престижу професії, оскільки демонструє приклад успішних її представників.