Викладачі секції «Психологія»  здійснюють викладання дисциплін психологічного та соціологічного циклів для студентів усіх факультетів та спеціальностей, а також цикл профільних дисциплін для вказаної спеціальності: «Соціальна психологія», «Загальна та вікова психологія», «Психологічний практикум», «Психодіагностика, «Етнопсихологія», «Психологія впливу», «Психологія лідерства», «Педагогіка та психологія вищої школи», «Психологічний тренінг» та інші.

Підготовка бакалаврів здійснюється на принципах дуальної освіти з розширеним блоком практико-орієнтованих дисциплін та перспективами успішного працевлаштування. Викладачі кафедри/секції мають значний досвід психо-діагностичної,-корекційної та психо-реабілітаційної роботи, є фахівцями у сфері медичної, юридичної, військової психології, психології спорту.

Аспекти діяльності викладачів кафедри/секції 

 • практичний аспект: забезпечує розв’язання конкретних проблем, що виникають у процесі розвитку особистості, сприяє збереженню психічного здоров’я, формуванню вмінь та навичок духовного  самовдосконалення;
 • освітній аспект: передбачає забезпечення студентів, викладачів та співробітників СумДУ сучасними психологічними знаннями;
 • науковий аспект: передбачає проведення соціально-психологічних досліджень та оприлюднення отриманих результатів.

У своїй діяльності викладачі секції широко застосовують інноваційні методи навчання, забезпечуючи високий рівень освіти відповідно до вимог європейського та державного стандартів вищої освіти.

 

Кадровий склад секції «Психології»:

Улунова Ганна Євгенівна - гарант освітньої програми «Психологія», доктор психологічних наук, доцент, керівник секції психології кафедри психології, політології та соціокультурних технологій

Іванова Тетяна Володимирівна – доцент, канд. психол. наук

Колісник Людмила Олексіївна - канд. психол .наук, практичний психолог, фахівець за методом символ-драми

Сахно Парасковія Іванівна – ст. викладач; практичний психолог

Теслик Наталія Миколаївна - ст. викладач, канд. психол. наук

Коляда Наталія Вікторівна - кандидат психологічних наук із спеціальності 19.00.02 – «Психофізіологія»

Ніколаєнко Сергій Олександрович  – кандидат психологічних наук, доцент

Тарасова Тетяна Борисівна – кандидат психологічних наук, доцент кафедри

Хвостова Світлана Леонідівна - практичний психолог-консультант

Данілова Дар’я Едуардівна - викладач-стажист

Гунбіна Анна Іванівна - викладач-стажист

Тарасюк Даяна Ігорівна - викладач-стажист

 

Наукова науково-методична та проектно-грантова діяльність викладачів:

Кафедра забезпечує діяльність низки центрів та лабораторій наукового та соціального спрямування, які також є базою практики для студентів, забезпечуючи високий рівень підготовки фахівців, набуття студентами практичних навичок та можливість включення у проектну діяльність.

 

Проекти та гранти:       

 1. Науково-дослідна робота «Дослідження шляхів вдосконалення структури та рівня зайнятості населення праценадлишкових територій Сумської області». Замовником виступає Департамент соціального захисту населення Сумської ОДА (договір № 129 від 26.12.2018 року).
 2. «Програма по відновленню миру і діалогу для внутрішньо переміщених жінок «ГОЛОС ЖІНКИ МАЄ СИЛУ» - 2018 – 2020 роки. Проект реалізується за фінансової підтримки «Institut für Auslandsbeziehungen».
 3. Проект “ВПО та приймаючі громади” - за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта. 2018-2019 роки.
 4. Проект “Підвищення спроможності місцевих ініціатив через мережування та технологізацію” за підтримки Сумської обласної державної адміністрації. Метою проекту було створення мережі, визначення інструментів взаємодії громадськості та влади, а також вирішення ряду питань пов’язаних із соціальним забезпеченням осіб, які потрапили у складні життєві обставини. 2018 рік.
 5. Дитячі свята у дворах міських багатоповерхівок як форма аутріч-роботи, виконаного ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини»» у лютому-грудні 2018 року із науково-методичним супроводом кафедри психології, політології та соціокультурних технологій Сумського державного університету
 6. «Менторської інноваційної програми для лідерів громадських організацій, які працюють з ВПО «e-Solutions» в Сумській області», за підтримки ГО «Фундація прав людини» та Swiss Agency for Development and Cooperation. Літо 2017
 7. Програма «Попередження насильства серед дітей та щодо дітей у загальноосвітніх навчальних закладах», що виконується ГО «Жіночий консорціум України» за підтримки Save the Children in Kosova від Уряду Швеції у партнерстві з Сумським державним університетом. 2017 – 2020 роки.
 8. «Бізнес старт – підтримка жіночих ініціатив» за підтримки Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні ПРООН.
 9. «Гендерний портрет Сумської області: соціально-політичний аспект» (за підтримки Сумської облдержадміністрації).
 10. «Всеукраїнська мережа осередків гендерної освіти ВНЗ» за підтримки Представництва ім. Ф. Еберта в Україні.
 11. «Гендерний мейнстрімінг у вищих навчальних закладах України» за підтримки Посольства Фінляндії в Україні.
 12. «Гендерні аспекти насильства у шкільному середовищі» (за підтримки Всеукраїнської громадської організації «Жіночий консорціум України»).
 13. «Дослідження громадської думки з питань участі жінок у політичних процесах» (за підтримки Всеукраїнської громадської організації «Жіночий консорціум України»).
 14. Програма «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього» за підтримки МБФ «Український жіночий фонд» в рамках Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору»
 15. «Сприяння підвищенню рівня самоорганізації населення Сумської області в умовах проведення реформи децентралізації влади» (за підтримки Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської облдержадміністрації).
 16. «Дослідження можливостей, запропонованих загальноосвітніми навчальними закладами для дівчат та хлопців, щодо розвитку їх талантів та здібностей» (за підтримки ГО «Жіночий консорціум України», Коаліції молодіжних громадських організацій «Молода Черкащина», Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка»).
 17. «Збір та аналіз статистичних даних, щодо формування стратегії просування міста Суми, як сприятливого для туризму» за підтримки Сумської обласної державної адміністрації.
 18. «Імплементація конвенції ООН по правам дитини в України» (реалізація навчальних заходів з надання першої психологічної допомоги дітям, які опинились в кризових ситуаціях) - спільно зі Всеукраїнською ГО «Жіночий консорціум України» (за підтримки Міжнародної неурядової організації «Save the children»).
 19. «Інтеграційна та стабілізаційна підтримка шляхом забезпечення засобами існування внутрішньо переміщених осіб та населення, постраждалого внаслідок конфлікту в Україні» (за підтримки Міжнародної організації з міграції та Департаменту соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації).
 20. «Культурний марафон на Сумщині» за підтримки Представництва німецької неурядової організації «Німецьке об’єднання народних університетів» (DVV International) в Україні.
 21. «Майбутнє варто планувати» (за підтримки Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Всеукраїнської програми «Здоров’я жінок України»).
 22. Проект «Нові традиції на Сумщині: святкуємо День батька» - за підтримки управління молоді та спорту Сумської ОДА
 23. «Побудова жіночого політичного лобі в Україні» за підтримки ВГО «Жіночий консорціум України» та Фонду Демократії ООН).
 24. Проект «Збережи життя: здоров’я і відповідальність заради дітей і майбутнього» за підтримки USAID
 25. Проект «Розвиток навиків здорового способу життя та формування здоров’язберігаючих мотивацій у питаннях харчування серед дітей»
 26. «Рівні можливості для здобуття професії молодими матерями-студентками у вищих навчальних закладах» (за підтримки Європейського союзу).
 27. «Студентський лелека». Впровадження ініціативи «Університет дружній до сім’ї» з метою забезпечення рівних можливостей для студентів у дотриманні їх права на навчання, самореалізацію, сімейне життя, здоров’я» за підтримки Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні ПРООН.
 28.  «Розвиток партнерських стосунків громади міста Тростянець з поліцією (муніципальною вартою)» за підтримки Тростянецької районної державної адміністрації.
 29.  «Вплив трудової міграції на формування ринку праці Сумської області та визначення шляхів забезпечення економіки області кваліфікованою робочою силою» (за підтримки Сумського обласного центру зайнятості).
 30.  «Відображення місцевої ситуації у сфері протидії торгівлі людьми (Сумська область)» (за підтримки Департаменту соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації).

 

Бази стажування та набуття практичного досвіту за фахом:

Для забезпечення високого рівня підготовки фахівців за даною спеціальністю Сумський державний університет має потужну власну базу: Психологічну службу, Студентську соціальну службу (СтСС), Спортивний клуб, Волонтерський загін СумДУ, Юридичну клініку, Санаторій-профілакторій та центр спортивної медицини, Спортивний комплекс «Олімпійський», інформаційно-бібліотечний комплекс, Спортивно-оздоровчий центр «Універ», Центр підтримки сім'ї, Кімнату тимчасового перебування дітей  “Студентський Лелека”, Біржу праці СумДУ, потужну клінічну базу Медичного інституту та ін.).

Крім того, для проходження студентами стажування та практики підписані угоди з низкою установ психологічного та психолого-реабілітаційного спрямування:

1.  КЗ СОР "Сумська обласна гімназія-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей"

2. Сімейний Центр психології та розвитку "ГородОК"

3. КЗ СОР "Сумський медичний коледж"

4. ДУ "Центр пробації" в Сумській обл.

5. Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка

6.  Відділення соціальної-трудової адаптації інвалідів з розумовою відсталістю «Спільнота»

7. Відділення соціально-побутової адаптації денного перебування «Злагода»

8. Відділення соціально-побутової адаптації денного перебування «Калина»

9. Головне управління Національної поліції

10. Міська комунальна установа «Центр матері та дитини»

11.  Обласна дитяча клінічна лікарня

12. Обласна комунальна установа Сумської обласної ради «Соціальний гуртожиток»

13. КНП СОР Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань

14.  Сумське міське Товариство допомоги дітям-інвалідам, що мають розумову відсталість «Феліцитас»

15.  Сумський обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

16.  Громадська організація “Калинове гроно”

17.  Сумський обласний дитячо-юнацький футбольний центр “Барса”

 

ЕКСПЕРТНА РАДА РОБОТОДАВЦІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 053 «ПСИХОЛОГІЯ»

Склад ради:

Голова ради - Ткаченко (Яковенко) Анна Юріївна – практичний психолог Сімейного центру психології та розвитку «ГородОК».

Члени ради:

1. Іванцова Оксана Миколаївна – голова громадської організації «Кризова психологічна служба»;

2. Свириденко Марина Миколаївна – керівник комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр №1» Сумської міської ради;

3. Гончаренко Оксана Миколаївна – заступник начальника філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області;

4. Пєсоцька Інеса Олександрівна – директор Комунального закладу Сумської обласної ради «Сумська обласна гімназія-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей»;

5. Ханенко Ірина Іванівна, канд. психол. наук, головний психолог управління кадрового забезпечення УМВС України  в Сумській області;

6. Вознесенська Олена Леонідівна, канд. психол. наук, ст. науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член ради правління ГО «Національна психологічна асоціація», співзасновник та президент ВГО «Арт-терапевтична асоціація» (Київ).

7. Яковенко Анна Юріївна - керівник, практичний психолог Сімейного центру психології та розвитку "ГородОК"

 

Наказ про створення Експертної ради роботодавців зі спеціальності 053 "Психологія" від 20 листопада 2019 року №0849-І

 

Протоколи рішень експертних рад

ПРОТОКОЛ № 1 засідання секції «Психологія»

ПРОТОКОЛ № 2 засідання Експертної ради роботодавців

ПРОТОКОЛ № 3 розширеного засідання секції «Психологія» за участі ЕРР

ПРОТОКОЛ № 4 розширеного засідання секції «Психологія» за участі ЕРР

ПРОТОКОЛ № 7 розширеного засідання секції «Психологія» за участі ЕРР

 

Функції ради:

Експертна рада взаємодіє з групами з розроблення та забезпечення освітніх програм, оцінює актуальність їх змісту, відповідність вимогам ринку праці, урахування сучасних тенденцій в галузі, обсяг практичної підготовки. Роботодавці беруть участь у визначенні цілей програми, програмних компетентностей та програмних результатів навчання, дають рекомендації щодо працевлаштування випускників.

Сумський державний унiверситет,
вул. Харківська, 116, м. Суми, Україна, 40007,
Навчально-науковий корпус, ауд. Н-312

Телефон: (0542) 68-77-32

e-mail: [email protected]

При використанні матеріалів з сайту кафедри психології,
політології та соціокультурних технологій
посилання на ресурс обов'язкове.

All Rights Reserved.