Про проведення реформ децентралізації обговорили під час засідання колегії Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації при підбитті підсумків за 2020 рік. «Головна вимога до системи соціального захисту населення в період децентралізації влади – це наближення усіх видів соціальної підтримки, у тому числі соціальних послуг, до місця постійного проживання громадян відповідно до потреби відповідної громади та у відповідності до Державних стандартів», – зазначила у своєму виступі Олена Заяц, заступник директора Департаменту – начальник управління організаційної роботи та соціально-трудових відносин.
Діяльність органів соціального захисту населення повинна бути спрямована на удосконалення системи надання усіх видів соціальної підтримки населенню громад на рівні не нижче, ніж було до їх об’єднання.
Станом на 01.01.2021 утворена 51 ТГ, із них 38 діючих, решта 13 – новостворені, вибори відбулися 25.10.2020 та формуються їх виконавчі органи. Серед ТГ 15 міських (у тому числі 7 – міста обласного значення), 15 селищних та 21 сільська рада.
У 49 ОТГ створено структурні підрозділи, що опікуються питаннями соціального захисту населення.
Станом на 10.01.2021 у 32 ТГ утворено заклади/установи з надання соціальних послуг, у тому числі 20 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг): у Шосткинській, Сумській, Конотопській, Охтирській, Глухівській, Роменській, Лебединській, Білопільській, Тростянецькій, Буринській, Кролевецькій міських радах, Липоводолинській, Краснопільській, Ямпільській, Великописарівській, Недригайлівській селищних радах, Бочечківській, Грунській, Миропільській, Річківській сільських радах;
10 центрів надання соціальних послуг (Березівської, Чернеччинської, Новослобідської, Верхньосироватської сільських рад, Зноб-Новгородської, Чупахівської, Миколаївської, Хотінської селищних рад, Кролевецької, Путивльської міських рад);
2 відділення по наданню соціальних послуг (Боромлянської, Миколаївської сільських рад – не комунальні установи).
Крім того, створені господарська група соціальної допомоги вдома (надання соціальних послуг) Синівської сільської ради та відділ праці, соціального захисту, соціального обслуговування Середино-Будської міської ради, до складу якого включені соціальні робітники, які надають соціальні послуги.
Решта ТГ планують створення територіальних центрів соціального обслуговування, центрів надання соціальних послуг, вирішують питання співфінансування за надання соціальних послуг.
У 19 ТГ призначено інспекторів праці або покладено повноваження на інших фахівців. У Грунській, Комишанській сільських ТГ укладено угоди про співробітництво з інспекторами праці Чернеччинської ТГ.
Загалом в області створено 34 служби у справах дітей у виконавчих органах ТГ.
Посадовець повідомила, що у Сумській області впроваджені 2 пілотні моделі адміністрування надання послуг із соціальної підтримки населення ТГ. На Сумщині 45 ТГ із 51 перебувають у пілотних проектах.
Перший пілотний проект запроваджено у Березівській сільській раді Глухівського району (відповідно до наказу Мінсоцполітики № 1030 зі змінами).
Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 20.07.2018 № 1051. Ним передбачено забезпечення комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням за кошти Проекту спільно із Світовим банком при умові виконання певних умов – створення структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, у тому числі служб у справах дітей та запровадження діяльності фахівців із соціальної роботи. Це такі ТГ: Степанівська, Хотінська селищні ради Верхньосироватська сільська рада (Сумський район), Миколаївська селищна рада (Білопільський район), Вільшанська сільська рада (Недригайлівський район), Тростянецька міська рада (Тростянецький район), Грунська сільська рада (Охтирський район), Краснопільська селищна рада (Краснопільський район). У підсумку всі 9 ТГ забезпечені комп’ютерною технікою та підключені до Програмного комплексу «Соціальна громада».
Станом на 10.01.2021 виявили бажання та підключилися до Програмного комплексу ще 12 ТГ, які ще не отримали технічне забезпечення (Білопільська, Дружбівська, Сумська міські, Зноб-Новгородська, Дубов’язівська селищні, Новослобідська, Миропільська, Чернеччинська Бездрицька, Боромлянська, Миколаївська, Нижньосироватська сільські ОТГ). Всього 21 ТГ підключено.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 14.01.2020 № 12 «Про надання об’єднаним територіальним громадам технічного оснащення щодо виконання функцій у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей» 11 ТГ увійшли до 3-го пілотного проекту (Кириківська, Андріяшівська, Зноб-Новгородська, Синівська, Шалигінська, Новослобідська, Бочечківська, Річківська, Чупахівська, Миропільська, Миколаївська сільська (Сумського району).
Зазначені 11 пілотних ТГ отримали відповідні меблі та очікують технічне забезпечення.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 03.03.2020 № 184 «Про надання об’єднаним територіальним громадам технічного оснащення щодо виконання функцій у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей» ще 16 ТГ увійшли до 4-го етапу пілотного проекту (Недригайлівська, Боромлянська, Нижньосироватська, Липоводолинська, Коровинська, Бездрицька, Путивльська, Білопільська, Кролевецька, Буринська, Дружбівська, Шосткинська, Сумська, Комишанська, Дубовязівська, Чернеччинська ТГ). На звітну дату формуються пакети документів для постачальника, техніки та меблів з метою їх доставки вказаним 16 ТГ.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 16.12.2020 № 815 щодо надання ТГ технічного оснащення ще 9 ТГ увійшли до 5-го етапу пілотного проекту (Ворожбянська, Глухівська, Конотопська, Лебединська, Роменська міські, Свеська, Ямпільська селищні, Садівська, Хмелівська сільські ТГ).
У підсумку на Сумщині 45 ТГ із 51 перебувають у пілотних проектах: 9 – отримали технічне оснащення, 36 – очікують технічне оснащення і меблі, з них: 11 – вже отримали меблі.
Робота в даному напрямі продовжується.